לאחר סדרת כתבות העוסקות בתחום של שיווק ופרסום באינטרנט, פרסום בגוגל וקידום אתרים אני עושה אתנחתא קלה לכתיבת מאמר בנושא בסיסי שנכון למחקרים שונים רלוונטי ל 90% מהאוכלוסיה, מה זה בדיוק אינטרנט? בשפה הכי פשוטה…

לחלקנו האינטרנט זה מקום להתעדכן בחדשות, לשמור על קשר עם חברים, לעשות קניות, לשחק ולחלקנו האינטרנט זה פס רחב, ספקים, סיבים אופטיים המעבירים מידע הלוך חזור בין ערים ואוקיינוסים. מה נכון?

המקום אולי הכי נכון לרובנו להתחיל איתו או יותר נכון הזמן הוא – 1974. השנה בה כמה גאוני מחשבים המציאו את ה TCP/IP – Internet Protocol Suite. פרוטוקול שיצר מערכת חוקים המאפשרת למחשבים "לדבר" אחד עם השני ולשלוח אינפורמציה הלוך ושוב.

חבילת פרוטוקולי התקשורת של TCP/IP מהווה את הבסיס עליו מושתת רשת האינטרנט, זהו בעצם תקן אחיד בו מחשבים מרשתות פיזיות שונות יוכלו לתקשר. אם נחזור לשפה פשוטה, הפרוטוקול הוא כמו תקשורת בין בני אדם באותה השפה. לכל שפה חוקי דקדוק המספקים לנו את האפשרות להבין אחד את השני. כך גם TCP/IP המספק "חוקי דקדוק" המאפשרים למכשירים / מתקנים / מחשבים להבין, לשלוח ולקבל אינפורמציה אחד מהשני.

המפתחים הראשונים של האינטרנט גילו שמידע ואינפורמציה עוברים מהר יותר כאשר מפרקים אותם ל"קוביות מידע" (Packets) הנשלחות בנפרד. כך, כאשר אנו שולחים אימייל הוא בעצם "מפורק" לאותם "קוביות מידע" אשר נשלחות ועוברות לנמען ומתחברות מחדש עד שהנמען פותח את ההודעה. אותו התהליך קורה גם כאשר אנו צופים בסרטון יוטיוב, מאמר או כל אינפורמציה ברשת.

מה לגבי מהירות האינטרנט? אם נדמה את התנועה באינטרנט לזרם מים אז כמות המים שנשפכת בשניה תיהיה שווה לכמות התנועה שעוברת ברוחב הפס. כאשר מדברים על רוחב פס (ולכולנו יוצא עם ספקי האינטרנט שלנו) הכוונה היא לכמות המידע שעוברת "שנשפכת" בשניה. רוחב הפס זה בעצם האינדקציה לכמה מהיר האינטרנט שלנו (כיום ניתן להעביר מידע גם במהירות האור).

עולם האינטרנט מרתק ועצום במימדיו, זה יהיה בלתי אפשרי להכיל את הנושא כולו במאמר אחד אך אני מקוה שהצלחתי להעביר קצת מהידע הבסיסי ביותר של האינטרנט לשפה פשוטה וקלה שכל אחד יוכל להבין.